Scroll to top

Új mindset: a mindfulness

Egyre többet halljuk a mindfulness erejét, de vajon ez is csak egy új trend vagy valódi segítséget ígér? Szerintem az utóbbi, nem véletlen, hogy mindenképpen szerettem volna beépíteni a mindfulness gyakorlatokat a coaching folyamatokba.

 

Mi is az a mindfulness?

Általában tudatos jelenlétnek fordítják, azonban ezen túl számtalan jelentéssel bír. Tudatos jelenlét az is, ha egy relaxáló körülményt teremtesz magadnak és leülsz egy húsz percre meditálni, de az is, amikor például mosogatás közben csak arra figyelsz, amit csinálsz: a habra a tányéron, az edények halk csörömpölésére, ahogy bepakolod a szárítóba, emellett az is, ha figyelek magamra. Önmagammal vagyok, csendben, békében, ítélkezésmentesen. A mindfulness nem csupán egy fogalom, egy személetmód, egy gondolkodás, ami segít kicsit lelassítani, nem a múlton töprengeni, vagy aggódni a jövő miatt, hanem tudatosan jelen lenni a pillanatokban.

Miben segít nekünk ez az új szemlélet?

Aki volt már elvonuláson, tudja, milyen sokat ad, ha megpróbálunk kicsit lassítani, de nem kell feltétlen egy hétig elvonulni azért, hogy felszabadítsuk az agyunkat és a testünket a minket érő stressztől és ingeráradattól. Az a tapasztalatom, hogy sokan azért nem mernek belekezdeni a meditációs vagy mindfulness gyakorlatokba, mert úgy érzik, nincs idejük rá. De nem kell napi több órás gyakorlatokat végezni ahhoz, hogy kicsit csillapítani tudjuk az elménket, máshogy is lehetünk tudatosabbak a jelenben.

 

Öt perc mindfulness

Próbáljuk ki, hogy az esti zuhanyzás közben nem a napon járatjuk a gondolatainkat, hanem elkezdünk figyelni arra, ahogy a bőrünkhöz ér a melegvíz, ahogy a szappan felhabzik. Milyen érzeteket kelt? És milyen hangokat hallunk? Csukjuk be a szemünket és figyeljük a vízcsobogást és csak vegyünk pár mély lélegzetet. Ha kiszálltunk a kádból, az esti szépségrituálét is ugyanígy lehet a jelenben végezni. Amikor a szérumot vagy krémet feltesszük az arcunkra, figyeljük meg a textúráját és azt is, milyen érzés, amikor felkenjük a bőrünkre. Hideg? Jóleső? Ha végigcsináljuk ezt a gyakorlatot vagy tíz perc eltelik úgy, hogy csak és kizárólag a jelenben leszünk. Hogy érzed magad? Mi lett a zakatoló gondolatokkal? Mondd meg te, neked miben segít ez a gyakorlat?

Hogyan lehet beépíteni a mindfulnesst a coachingba?

Persze mindannyian mások vagyunk, ezért mindenkinek más az a módszer, ami segít kicsit kiszakadni, így a folyamat során egyedileg próbálgatjuk, mi válik be neked a legjobban a stresszkezelésre. Jó pár olyan légző, vizualizációs, meditációs, autogén tréning gyakorlat, van az eszköztáramban, amivel segíthetünk az elménknek felszabadulni a mindennapi stressz, a szorongás alól és a gondolataink fogságából. És minél többet gyakorolunk, annál jobban emlékszik a testünk arra, hogyan mentheti fel magát a túlkövetelő világunk elvárásaitól.

 

Neked van már kedvenc mindfulness gyakorlatod? Mi válik be, ha stresszes időszakot élsz át?

1 comment

Hozzászólás

hu_HUHungarian