Ha csak nem bújunk el a világ elől, azt nehezen tudjuk meggátolni, hogy egyáltalán semmilyen negatív stressz ne érjen bennünket, de arra hatással vagyunk, hogyan kezeljük ezeket a feszült helyzeteket.
A stressz és a szorongás akkor a legrosszabb, ha semmi eszköz nincs a kezünkben, hogy oldani tudjuk. Nem véletlenül vettem fel a mindfulness coachingot a repertoáromba, ugyanis a mindfulness gyakorlatok rendszeres alkalmazásával tényleg kiegyensúlyozottabbá válhatunk, csökkenthetjük a belső feszültséget és mindenki megtalálhatja a számára legjobb eszközt a stressz kezelésére is. Hat könnyű, otthon is alkalmazható praktikát hoztam, amely támogathat minket egy nehéz nap után, tudja kicsit csillapítani a túlterhelt elmét és a feszültséget.
Reggelente írj napi teendőlistát!
Már úgy is tudjuk oldani a stresszt, ha szembenézünk azzal, mi vár ránk egy nap során és nem csak tologatjuk, halmozzuk a feladatokat magunk előtt. A szorongás (például a végeláthatatlan terheléstől) megfoghatatlan, ha azonban leírjuk a teendőket, jobban átlátunk mindet. A kezünkben a lehetőség, hogy még ha sok is a feladat, valahogy megpróbáljuk megoldani. Gondoltál már arra, ha túl sok a feladatod, megkérdezd a szeretteid, ők miben tudnak támogatni Téged?
Egy kis mindfulness a hétköznapokban
Ha nehéz időt szakítani az elvonulásra, már az is sokat segíthet, ha az olyan mindennapi cselekvések közben, mint a szépségápolási rutin, a zuhanyzás vagy a fürdés nem a gondolatainkba révedünk, hanem kizárólag a jelenre koncentrálunk. Ez ugyanis segíthet lecsillapítani a zakatoló elmét. Figyeljük meg, ahogy a víz hozzáér a bőrünkhöz. Hideg? Meleg? Milyen érzetet kelt? Milyen hatással van ránk a vízcsobogás? Milyen a tusfürdőnk illata? Milyen a textúrája? Percek telhetnek el így a jövőn való aggodalmaskodásunk vagy a múlton való rágódásunk nélkül. Felszabadító.
Lélegezz mélyeket!
Az elalvást is segítheti, de akár egy kis relaxációnak is betudható. Az egyszerű 4-7-8 légzéstechnika során a belégzés 4 ütemre történik, majd 7 ütemre benntartjuk a levegőt, végül nyolc ütemre kifújjuk. A légzőgyakorlatok segítenek relaxált állapotba kerülni és visszabillentenek minket a testi-lelki egyensúlyunkba. Helyezkedj el kényelmesen, csukd be a szemed, vegyél egy mély levegőt és csak kezdj el számolni.
Meditálj naponta
A meditációt nem kell túlgondolni, már az is szuper, ha napi 10 percet rá tudunk szánni. Találd meg a saját meditációs stílusodat, keresd meg azt a verziót, ami a legjobb számodra. Kezdő vagy? A Praktikus tippek kezdő meditálóknak cikkemben kapsz egy két ötletet az elinduláshoz.
Hálanapló
A negatív gondolatok áradata rengeteget ronthat az önbizalmunkon, és plusz stresszt is okozhat. Azt azonban, hogy egy poharat félig üresnek vagy félig telinek látunk, mi döntjük el. Ha a hiányok helyett arra fókuszálunk, hogy milyen sok jó van az életünkben, az pozitívan hathat a gondolatainkra és az érzéseinkre is. Elalvás előtt írjunk egy listát, mi mindenért lehetünk hálásak az életünkben.
Az önkifejező írásgyakorlat
A gondolatok és érzések ítélkezésmentes megfigyelése is egy remek mindfulness technika. Kutatások támasztják alá, ha mindezt le is írjuk, csökkenthetjük vele a szorongást, a stresszt és még az egészségünkre is jó hatással van. Ahogy kiadjuk magunkból a bennünk rekedt gondolatokat, érzéseket könnyebbé válunk, ráadásul jobban rálátunk a problémáinkra és a lehetséges megoldásokra is. Gyújts meg egy gyertyát, vegyél elő egy szép füzetet és írj ki magadból mindent. Ha bevált, ismételj!
Neked milyen stresszcsökkentő technika válik be a rohanós mindennapokban?