Scroll to top

Praktikus tippek kezdő meditálóknak – könnyebb, mint gondolnád

A meditáció évek óta az életem részét képezi. Mivel saját magamon tapasztaltam pozitív élettani hatásait, őszintén, jó szívvel tudom ajánlani gyakorlatilag nemre, korra való tekintet nélkül. Persze a legnehezebb olyankor beiktatni, amikor a legkevesebb időnk van rá, tapasztalatom szerint azonban ilyenkor ad a legtöbbet. Csökkenti a stresszt, a szorongást, a belső feszültséget, segít lecsillapítani az elmét a folyton kavargó gondolatoktól és én személy szerint közelebb kerültem önmagamhoz, de mások elfogadásához is általa.

Sokaktól hallom, hogy azért nem mernek belekezdeni a meditációba, mert egy-két sikertelen próbálkozás teljesen elveszi a kedvüket. Futótűzként terjed ugyanis, hogy akkor tudunk jól meditálni, ha nem gondolunk semmire – ez persze egy hatalmas tévedés. Még a legnagyobb gurukkal is megesik, hogy gondolatok, érzelmek kúsznak be a meditáció közben és ez így van rendjén. Nem az a fontos, hogy hányszor úsznak be gondolatok, hanem az, hogyan kezeljük mi ezeket a gondolatokat meditáció közben. A meditáció gyakorlásának egyik legjobb mellékhatása tehát az elfogadás és nemcsak másokkal önmagunkkal és a gondolatainkkal, érzéseinkkel szemben is.

Ne legyenek elvárásaid

Tehát az első pontnál ezt is emelném ki: ne akarjunk világot megváltani az első időszakban. Csak helyezkedjünk el kényelmesen, hunyjuk be a szemünket és próbáljunk együtt lenni ítélkezésmentesen önmagunkkal. Semmi gond, ha gondolatok kúsznak be.

Időzavar

Csak kezdjük el. Ne várjunk arra, hogy legyen egyhuzamban két óránk a meditációra, lehet, hogy ma csak tíz percünk van rá vagy mondjuk minden nap csak tíz percünk van. Ez is teljesen rendben lesz. Az elején a tíz perc is soknak tűnik, aztán egyszer csak azon kapod magad, hogy pillanatok alatt eltelt fél óra is.

Csak kényelmesen

Keresd meg a lakásban azt a pontot, ahol a legkomfortosabban érzed magad. Ülj egy székbe vagy akár a földre egy párnára. Fontos, hogy ne aludj el közben, de legyen kényelmes. Ha pedig mindig mozgásban vagy, sétáló meditációkat is beiktathatsz a napba.

mindfulness_coaching_meditacio_kezdoknek_doczy_julia_coach

Fókuszálj a légzésedre

A legegyszerűbb technika, ha először semmi mást nem csinálunk, csak fókuszálunk a légzésünkre. Ha pedig így is elkalandozik a figyelmünk, csak figyeljük meg, hogy mitől és merre. Megfogalmazódott bennünk egy érzés vagy egy gondolat? Címkézzük fel, hogy ez most egy érzés vagy egy gondolat volt, mondjuk ki háromszor, majd engedjük tovább. Ne ragadjunk le.

Találd meg, neked mi a legjobb

Számtalan lehetőséggel turbózhatjuk fel a meditációt, a fontos, hogy megtaláljuk, nekünk hogy a legjobb. Gyújthatunk hozzá gyertyát vagy palo santo füstölőt, esetleg bekapcsolhatunk zenét vagy akár valami fehér zajt, ami segíti az elménk kikapcsolását.

 

Sokféle forgatókönyv áll rendelkezésünkre a meditációs gyakorlatok kapcsán, a fontos, hogy ezt is személyre szabjuk és megtaláljuk a számunkra tökéletes verziót. És garantálom, ha egyszer átjár a nyugalom és a harmónia, nem akarsz majd leszokni róla. Ha azonban úgy érzed, hogy még mindig segítségre van szükséged a gyakorlatok elsajátításához, a mindfulness coaching során ezzel is foglalkozunk.

 

És te hogyan szeretsz meditálni?

Hozzászólás

hu_HUHungarian